چیلر چیست ؟

چیلر یکی دیگر از دستگاه‎های خنک‎کننده است که کمتر از آن به‎صورت مستقیم برای خنک مردن محیط استفاده می‎‌کنند و بیشتر نقش یک دستگاه واسط را دارد اما در مواردی هم از آن برای مصرف خانگی نیز استفاده می‎شود که نتایج خوبی را به همراه داشته است.
در یک تعریف ساده، دستگاهی برای خنک کردن هوا و یا دستگاه‎ها است که معمولا درون یک مبدل حرارتی به‎صورت سیکل جریان دارد. یک محصول جانبی محسوب می‎شود که حرارت را از مایع جذب می‎کند و سپس به فرایند خنک کردن می‎پردازد.

روش‎های تعمیر و نگهداری

نگرانی‎هایی که درباره این دستگاه خنگ‎کننده وجود دارد بیشتر درباره میزان کارایی و بازده و همچنین روش‎های تعمیر و نگهداری آن می‎باشد. بسته به اینکه دستگاه چیلر را برای چه منظوری استفاده کنید می‎توانید درباره میزان کارایی آن نیز قضاوت کنید. همچنین درباره روش‎های تعمیر و نگهداری دستگاه چیلر  نیز باید گفت اگر به درستی از این دستگاه نگهداری شود و در زمان درست سرویس‎دهی شود بعید است مشکل و خرابی جدی برای آن به وجود بیاید.

تقسیم‎بندی کلی چیلر

در یک تقسیم‎بندی کلی می‎توان چیلرها را به دو دسته تراکمی و جذبی تقسیم کرد اما اگر بخواهیم جزئی‎تر به ماجرا نگاه کنیم می‎توانیم از نظر شکل خنک شدن ماده نیز به سه دسته آب خنک، هوا خنک و تبخیری تقسیم کنیم.

چیلر چیستچیلرهای تراکمی به این صورت کار می‎کنند که ابتدا گاز به‎وسیله کمپرسور متراکم می‎شود و پس از آن کندانسور وارد می‎شود، آب یا هوای محیط آن را خنک و سپس به مایع تبدیل می‎کند. سپس این مایع از شیر انبساط می‎گذرد و باعث تبخیر مایع می‎شود. خلاء در کندانسور به‎خاطر اختلاف حجم بین بخار و اب ایجاد می‎شود.

چیلرهای تراکمی انواع مختلفی دارد که از میان آنها می‎توان به چیلر تراکمی با کمپرسور رفتی و برگشتی، چیلر تراکمی با کمپرسور اسکرو، پیلر تراکمی با کمپرسور اسکرال و چیلر تراکمی با کمپرسور سانترفیوژ اشاره کرد.

چیلر جذبی به این صورت کار می‎‏کند که از مولد حرارتی به جای کمپرسور استفاده می‎کند و این اولین تفاوت آن با چیلر تراکمی است. برمید لیتیوم خنک‎کننده‎ای است که معمولا در چیلرهای جذبی استفاده می‎شود. بخار آب توسط برمید لیتیوم جذب می‎شود. آب برای تبخیر شدن گرمای نهان خودش را از محیط خنک کننده می‎گیرد.
این مساله برودت ایجاد می‎کند. سپس بخار آب به حذب کننده منتقل می‎شود و این چرخه تکرار می‎شود. از انواع چیلر جذبی می‎توان به گروه تک اثره و گروه دو اثره اشاره کرد.

 مزایای استفاده از چیلر

استفاده از هر کدام از این چیلرهای تراکمی و یا جذبی مزایا و معایب مخصوص به خود را دارد اما چیزی که در هر دوی این انواع مشترک است این است که استفاده از این دستگاه میزان مصرف انرژی را کاهش می‎دهد؛ هعمچنین این کاهش مصرف برق باعث صرفه‎جویی در هزینه‎های مربوط به برق می‎شود.این دستگاه آلودگی صوتی کمتری نسبت به سایر دستگاه‎ها با کاربرد مشابه ایجاد می‎کند؛ از دیگر مزایای استفاده از این دستگاه باید به کاهش ایجاد گازهای گلخانه‎ای و جلوگیری از گرم شدن زمین اشاره کرد.

برای مشاهده دیگر محصولات به صفحه ی محصولات مراجعه کنید