داکت اسپلیت چیست و عملکرد آن چگونه است

داکت اسپلیت یکی از دستگاه‌های تهویه مطبوع می‌باشد که برای خود دارای مزایا و معایب بوده و در صورتی که بدون دانش فنی اقدام به تولید و یا حتی نصب آن شود، کارایی لازم را بروز نداده و به هدف خود از خرید آن دست پیدا نخواهید کرد. داکت اسپلیت به طور کلی یک نوع سیستم سرمایشی گرمایشی است و عموما به  دو نوع معمولی و اینورتر تقسیم می‌شود که هر کدام از آن‌ها دارای خصوصیات خاص خود بوده و در موقعیت‌ها و مکان‌های مخصوص به خود مورد استفاده فرار می‌گیرند.

تهویه خانه

داکت اسپلیت چیست؟

داکت اسپلیت (Ducted split) یک دستگاه تهویه مطبوع با قابلیت ارائه سرمایش و گرمایش می‌باشد. این دستگاه در تمامی فصول قابل استفاده بوده و می‌تواند در مکان‌های مختلف کاربرد داشته باشد. سیستم انتقال هوا به وسیله کانال‌های تعبیه شده انجام می‌پذیرد، البته داکت اسپلیت شباهت‌های نیز به اسپلیت(کولر گازی) نیز دارد اما در حالت کلی ویژگی‌های که این دستگاه دارد آن را نسبت به کولرگازی متمایز می‌سازد و تفاوت نیز موجب برتری هر چه بیشتر می‌گردد.
معمولا کانال‌ انتقال هوا داکت اسپلیت از جنس گالوانیزه، پلی یورتان و یا لوله فلکسیبل تولید ساخته می‌شود، وجود این کانال‌ها سبب انتقال هوای مطبوع و مناسب در تمامی اتاق‌ها شده که در اسپلیت های معمولی چنین چیزی وجود ندارد و برای هر قسمتی ملزم به تهیه اسپلیت جداگانه هستید.

سرد کن

انواع داکت اسپلیت

داکت اسپلیت‌‌ها به دو دسته اینورتر و معمولی تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

اسپلیت معمولی

در داکت اسپلیت‌های معمولی که به آن اسپلیت با کمپرسور دور ثابت نیز می‌گویند، سرعت موتور تغییر نمی‌کند و همواره به صورت مداوم و ثابت کار خود را انجام می‌دهد؛ در این اسپلیت‌ها مادامی که تصمیم به کم و زیاد کردن سرعت نگرفته‌اید خود تغییر نخواهد کرد و حتما باید روشن خاموش شود. از این رو اسپلیت معمولی همواره پر مصرف خواهد بود.

اسپیلت

اسپلیت اینورتر (Inverter)

برخلاف داکت اسپلیت معمولی در اینورتر‌ها کارکرد موتور متغییر بوده و از قدرت و سرعت بیشتر برخوردار می‌باشد. در دستگاه‌های معمولی امکان تنظیم و تشخیص دمای هوا وجود ندارد اما در اینورتر زمانی که شما دستگاه را بر روی دمای دلخواه تنظیم می‌کنید با بالا و پایین شدن دمای محیط دستگاه نیز سرعت خود را کم و زیاد می‌کند تا در دمای تنظیم شده هوای محیط را ثابت نگهدارد؛ این قابلیت در داکت اسپلیت اینورتر موجب صرفه جویی در مصرف و هزینه‌ها نیز می‌شود.

داکت اسپلیت از چه اجزایی تشکیل می‌شود

داکت اسپلیت به صورت کلی از ۴ قطعه اصلی ساخته می‌شود اما قبل از معرفی قطعات بهتر است با تعدادی از مفاهیم آشنایی داشتبه باشید تا به صورت دقیق‌تر کارکرد قطعات را بدانید.

مبرد چیست:
مبرد به در واقع به گازی که درون داکت اسپلیت مورد استفاده قرار می‌گیرد گفته می‌شود. این گاز یک سیال بوده که در یک دور کامل تبرید از مایع به گاز و از گاز به مایع تبدیل می‌شود.

تبرید چیست:
به مجموعه عملیاتی که باعث جذب حرارت ناشی از یک سیال در اثر کارکرد دستگاه و منتقل کردن آن به سیال دیگر می‌شود تبرید می‌گویند.

سیال چست:
سیال در واقع می‌تواند هر گونه مایع یا گازی باشد.

کمپرسور چه وظیفه‌ای دارد؟

کمپرسور انرژی لازم برای کار کردن خود را از نیروی برق دریافت می‌کند و وظیفه آن متراکم کردن و افزایش فشار دمای مبرد می‌باشد. بخش ابتدایی کار در این ۴ قسمت اصلی بر عهده کمپرسور بوده که با منتقل کردن مبرد با دما و فشار بالا به کندانسور وظیفه خود را انجام می‌دهد.

کندانسور چیست؟

کندانسور یک قطعه درون داکت اسپلیت‌ها می باشد که وظیفه اصلی آن خنک سازی و افزایش طول عمر دستگاه است. کندانسور نوعی مبدل حرارتی بوده که در حالت سرمایشی اسپلیت‌ها حرارت موجود را دریافت کرده و با انتقال آن به بیرون از اسپلیت، موجب خنک شدن سیستم می‌شود.

داکت-اسپلیت-چرخش

وظیفه شیر انبساط چیست؟

شیر انبساط که به آن لوله مویین نیز گفته می‌شود فشار مبرد را پایین می‌آورد. مبرد پس از آن که به وسیله کمپرسور با فشار بالایی وارد شیر انبساط می‌شود از فشار آن کاسته شده و به صورت مایع با دمای خنک به قسمت بعدی منتقل می‌گردد.

وظیفه اواپراتور در داکت اسپلیت؟

اواپراتور آخرین عملیات را در این سیستم ۴ گانه انجام می‌دهد، در داکت اسپلیت اواپراتور حرارت محیطی که در آن تهویه هوا انجام می‌پذیرد را گرفته و سپس به مبرد انتقال می‌دهد تا عملیات تبدیل مایع به گاز انجام شود؛ در مرحله پایانی نیز هوای مورد نیاز به محل منتقل می‌شود و دوباره حاصل عملیات تبدیل به کمپرسور بازگردانده می‌شود و این سیکل همواره تا زمانی که دستگاه روشن است در گردش می‌ماند.

ویژگی‌های داکت اسپلیت

تهویه در خانه

صرفه جویی در هزینه‌ها

در حالی که برای استفاده کردن از اسپلیت‌هایی بجز داکت اسپلیت می‌بایست برای هر اتاق و واحد یک اسپلیت مجزا تهیه شود، به دلیل سیستمی که داکت اسپلیت‌ها دارند می‌‌توان با یک دستگاه هوای مطبوع یک ساختمان را تهیه نمود. در نتیجه این عمل می‌توان به کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری و … اشاره کرد.

هوایی پاکیزه با داکت اسپلیت

در داکت اسپلیت هوای مورد نیاز برای دمیدن به محیط، از طریق کانال‌ها به درون دستگاه منتقل می‌شود و همواره هوای تازه درون دستگاه وجود خواهد داشت، همچنین این اسپلیت ها به دلیل دارا بودن قابلیت فیلتر کردن هوا، هوای تازه را فیلتر نموده و آن را به میزان مورد نیاز توسط کانال به اتاق‌ها به میزان مورد نیاز منتقل می‌کند.

مشخص شدن میزان مصرف هر واحد در ساختمان

برخلاف بسیاری از سیستم‌های تهویه مطبوع که در آن‌ها امکان مشخص شدن میزان مصرف برای هر واحد از ساختمان امکان پذیر نیست، داکت اسپلیت این قابلیت را خواهد داشت تا برای هر واحد از آپارتمان به صورت جداگانه کنتور انداخته و میران مصرف را مجزا محاسبه نماید؛ از این شارژ ساختمان‌ها به یک اندازه تقسیم نشده و هر کس مسئول مصرف سرمایش گرمایش خودش خواهد شد.

کاهش رطوبت هوا

تمامی دستگاه هایی که از سیستم سیکل تبرید در رویه کاری خود بهره می‌برند رطوبت هوا را کاهش می‌دهند؛ رویه کار به این صورت است که در فصول گرم سال مانند تابستان به دلیل تقطیر بخار آبی که در محیط موجود می‌باشد، هوایی که از دستگاه رد می‌شود توسط کویل سرمایشی رطوبت کاهش پیدا می‌کند.