ایرواشر نوعی دستگاه هواساز تهویه مطبوع است. این دستگاه از سیستم تهویه تبخیری بر پایه سایکومتری استفاده می کند. ایرواشر هم قابلیت سرمایشی دارد و هم گرمایشی؛ و می تواند هوا را به وسیله‌ی فیلترهای مخصوص از نظر آلودگی‌هایی مثل گرد و غبار، دود، بوی بد و … فیلتر کند و هوای پاک خارج کند. علاوه بر این قیمت ایرواشر نسبت به سایر سیستم های تهویه مقرون به صرفه است.

دیاگرام ایرواشر

عملکرد ایرواشر چگونه است؟

 

در آب و هوایی که هوا بسیار خشک است، ایرواشر می‌تواند برای افزایش رطوبت فعالیت کند. هوای خشک می‌تواند برای افراد آزاردهنده باشد. هم چنین باعث خشکی پوست می شود و ممکن است به اشیا نگهداری شده در محیط آسیب برساند. ایرواشر ذرات را از هوا پاک می‌کند و با تزریق رطوبت، سطح رطوبت برای افزایش آسایش، کنترل می کند.مانند شکل، در یک ایرواشر، هوا در تماس مستقیم با اسپری آب است و تبادل گرما و جرم (بخار آب) بین هوا و آب وجود خواهد داشت. شرایط خروجی هوا به دمای آب اسپری شده در ایرواشر بستگی دارد. از این رو، با کنترل دمای آب به صورت خارجی امکان کنترل شرایط خروجی هوا وجود دارد که پس از آن می‌تواند برای اهداف تهویه هوا مورد استفاده قرار گیرد. ایرواشر در مقایسه با کولر آبی، دمای میانگین قطرات آب در تماس با هوا، جهت انتقال گرما و جرم را تعیین می‌کند. در نتیجه انتقال حرارت بین قطرات آب و هوا در جهت کاهش گرادیان دما خواهد بود. به طور مشابه، انتقال جرم نیز در جهت کاهش گرادیان فشار بخار قرار خواهد گرفت.

ایرواشر در مکان های مختلف چه عملکردی دارد

محیط هایی مثل موزه‌ها و آرشیوها نیازمند کنترل دقیق آب و هوا هستند تا از وسایل با ارزش موجود محافظت کنند. تنها استفاده از پنکه برای کشیدن هوا بر روی یک ظرف آب سرد می‌تواند هوا را تمیز کند و محیط را جذاب‌تر کند. ایرواشرها بر این مفهوم اولیه تمرکز می‌کند. این طراحی می‌تواند شامل ویژگی‌هایی چون فیلتر برای به دام انداختن ذرات مضر به منظور افزایش خلوص هوا باشد. همانند سایر دستگاه‌های تصفیه هوا، یک ایرواشر می‌تواند انرژی زیادی مصرف کند. اما ایرواشرهای تولید شده توسط ایمن تهویه به گونه ای طراحی شده‌اند تا کارآمدتر باشند و مصرف انرژی را کاهش دهند.

نکته: در خرید ایرواشر باید توجه داشته باشید که این دستگاه در مناطق شرجی و مرطوب بازدهی لازم را ندارد!

تاریخچه ایرواشر

اولین سیستم تهویه مطبوع مدرن توسط ویلیز کریر حدود 100 سال پیش طراحی شد. او طرحی در ذهنش داشت که با تماس مستقیم هوا با آب سرد بتواند عملکرد سیستم را بهبود ببخشد. که مشاهده کرد برخلاف سیستم های قدیمی علاوه بر کاهش دمای هوا رطوبت هوا افزایش می یافت. در سیستم جدید رطوبت هوا هم کاهش پیدا کرده است، او بیان می کرد زمانی که دمای آب پایین تر از دمای نقطه ی شبنم باشد این اتفاق می افتد، براساس همین طرح ایرواشر رو طراحی کرد.

نحوه عملکرد سرمایش ایرواشر

برای عملکرد بهتر ایرواشر در فصل تابستان از ورودی های بیشتری استفاده می شود و باید هوای تازه وارد دستگاه شود تا رطوبت کمتری ایجاد کند. بدلیل قدرت بالای فن باید دریچه های ورودی هوا استاندارد باشند تا بازدهی بیشتری داشته باشند. سیستم سرمایش ایرواشر به صورت تبخیری (شبیه کولرآبی) می باشد. درواقع همراه سرمایش میزان رطوبت را افزایش می دهد. به همین علت این دستگاه برای مناطق مرطوب مناسب نیست.

در سیستم سرمایش این هواساز نیازی به کویل و آب سرد نیست. یک پمپ آب در دستگاه تعبیه شده است که آب را پمپاژ کرده و با فشار بالا بر روی جریان هوای عبوری از دستگاه اسپری و به ذرات پودری شکل تبدیل کرده و حرارت هوا را می گیرد تا تبخیر شود. درنتیجه تبخیر شدن آب باعث افزایش رطوبت نسبی محیط می شود

سرمایش ایرواشر

نحوه عملکرد گرمایش ایرواشر

در زمستان برای افزایش بهره وری بالاتر ایرواشر فقط یک سمت ورودی هوا باز می ماند و باقی ورودی ها بسته می شوند.

دستگاه ایرواشر در شکل گرمایشی نیازمند دستگاه هواساز دیگری مانند پکیج یا بویلر موتورخانه ای می باشد. پس از گرم کردن آب آنرابه کویل(لوله ها) ایرواشر پمپاژ کند و باچرخش فن دستگاه هوای گرم را به داخل ساختمان بفرستد.

این دستگاه درحالت گرمایش قدرت بالایی دارد و بسیارخوب عمل می کند.

گرمایش ایرواشر

ایرواشر از چه قطعاتی تشکیل شده است؟

لوله ها و اتصالات ایرواشر

لوله و اتصالات ایراوشر

اتصالات مخزن آب به پمپ، و پمپ به تخلیه اسپری با کمک لوله‌های پلاستیکی و مفاصل ایجاد می‌شوند. برای انواع مختلفی از آرایش و چیدمان انواع مختلف اتصالات از جمله اتصالات T، اتصال زاویه راست (آرنج) استفاده می‌شود.
قطر لوله نیز عامل مهمی است زیرا نرخ جریان آب به قطر لوله‌ها بستگی دارد. برای نرخ بالای جریان، قطر لوله‌ها باید بزرگ باشد. ما از لوله‌ها و اتصالات پالاینده برای دستگاه ها استفاده کردیم. اتصالات از مخزن آب گرفته تا پمپ گریز از مرکز و سپس از پمپ به تخلیه اسپری ارائه‌شده در محفظه از طریق لوله‌های پلاستیکی و اتصالات تهیه‌شده است.

روکش فن ایرواشر

فن ایراوشر

فن قسمت مهم این دستگاه می باشد، فن با قدرت های مختلف با توجه به نیاز مساحت فضای محیط به صورت سفارشی در دستگاه تعبیه می شود. فن دایرکت درایو به دلیل بی صدا بودن جزء پر طرفدارترین فن های مورد استفاده می باشد. فن های مورد استفاده در دستگاه های ایرواشر تولید شده در ایمن تهویه الوند از بهترین فن های دایرکت درایو تولید شده در کشور می باشد.
از فن برای کشیدن هوا به بیرون اتاق به طوری که تامین هوای خنک‌کننده امکان پذیر است، استفاده می‌شود. برای انجام تجزیه و تحلیل عملکرد و کشف اثر نرخ جریان هوا در فرآیند، سرعت فن از طریق تنظیم‌کننده تغییر می‌کند.

فیلتر ایرواشر

فیلتر ایراوشر

از فیلتر برای خالص‌سازی هوا استفاده می‌شود. بسیاری از انواع فیلترها در ایرواشر خاص، مثل پدهای سلولز، فیلتر نایلون و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما در این مدل فیلتر نایلون مورد استفاده در چارچوب پنل ثابت شده است.
برای فیلتر کردن و تمیز کردن هوا از هر نوع آلودگی از انواع فیلتر های مانند : فیلتر فلزی، فیلتر پلی اتیلن، فیلتر سلولزی بنا به سفارش مشتری به ایرواشر اضافه می گردد.

مخزن آب ایرواشر

مخزن آب ایراوشر

مخزن آب در پایین ایرواشر واقع شده‌است که از جنس ورق گالوانیزه همراه با رنگ پودری الکترواستاتیک کوره ای با ضخامت متناسب با نوع دستگاه تشکیل شده است.
دستگاه به لوله آب از منبع مناسب برای تامین مداوم آب متصل است. برای عملکرد مناسب ایرواشر باید از تامین مداوم آب اطمینان حاصل کرد. آب مخزن می‌تواند آب معمولی یا آب سرد باشد. که معمولا از آب معمولی استفاده می‌شود.

پمپ ایرواشر

پمپ ایراوشر

پمپ برای تامین آب از مخزن به تخلیه اسپری با فشار مورد نیاز است. ظرفیت پمپ به گونه‌ای است که بتواند آب را از مخزن به ارتفاع مطلوب بدون افت فشار پمپ کند. محل پمپ نیز به عنوان هر جنبه عملکرد مهم است. ارتفاع که پمپ در آن قرار دارد باید به گونه‌ای باشد که باعث ایجاد سر مثبت شود. بسیاری از انواع پمپ‌ها را می‌توان با توجه به کاربرد مورد استفاده قرار داد. انواع پمپ با توجه به نرخ جریان آب مورد نیاز و ظرفیت خنک سازی تغییر می‌کنند. برای ظرفیت بالا مانند اتاق بزرگ و نرخ بالای جریان آب، از پمپ سانتریفوژ استفاده شده‌است.

بدنه ایرواشر

بدنه ایراوشر

در اکثر دستگاه های هواساز تولید شده توسط سایر تولید کنندگان از ورق معمولی استفاده می شود، اما جهت افزایش استحکام، عمر مفید دستگاه ایمن تهویه الوند از بهترین ورق برای بدنه این دستگاه استفاده می کند. که ابعاد آن با توجه به کاربرد متغیر است. دقت کنید که تمام هوا بدون نشتی از داخل محفظه عبور می‌کند. برای خروجی آب نیز در پایین محفظه موردی فراهم شده تا بتوان آب را جمع‌آوری کرد و درجه‌حرارت آن را بتوان اندازه‌گیری کرد. یکی از الزامات مهم این محفظه فراهم آوردن قسمت‌هایی عبوری عاری از نشتی است که نتایج مطلوبی را بتوان به دست آورد..

روکش فن ایرواشر

روکش فن ایراوشر

صفحه گالوانیزه ساخته‌شده با قطر دایره‌ای 13.5″ و 5 ” پوشش مستطیلی است. روکش دمنده برای حفظ فشار استاتیکی بالاتر از پنکه معمولی استفاده می‌شود.

بدنه ایرواشر

موتور ایراوشر

موتور مورد استفاده در ایرواشرهای ایمن تهویه، یک موتور دمنده است که برای راه‌ اندازی پمپ دمنده و پمپ‌های سانتریفیوژ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کویل ایرواشر

کویل ایراوشر

برای سیستم گرمایش در این دستگاه هواساز باید از کویل استفاده کنیم و این قطعه به پکیج متصل می شود و گرمای پکیج را به صورت آب در خود جریان می دهد و هوا با عبور از آن گرم می شود و به محیط برمی گردد.

پنل هوشمند کنترل محیطی

پنل هوشمند ایرواشر

دمای مطلوب
دمای مطلوب محیط در واحد سانتی گراد نمایش داده می شود.
نمایش سرعت
در این بخش سرعت باد خروجی دستگاه نمایش داده می شود.
دمای محیط
دستگاه در حالت عادی دمای محیط را نمایش می­دهد.
روشن/خاموش
دستگاه روشن یا خاموش می­ شود.
کاهش دما
جهت کاهش مقادیر عددی جهت تنظیم دما یا ساعت می­باشد.
افزایش دما
جهت افزایش مقادیر عددی جهت تنظیم دما یا ساعت می­باشد.
تنظیم سرعت
سرعت فن افزایش یافته و پس از رسیدن به حداکثر سرعت مجددا سرعت کاهش می­یابد. همچنین با نگه داشتن کلید ضمن نمایش کاراکتر tt روی نمایشگر وارد مد تنظیم سرعت اولیه موتور می­شود.
تغییر فصل
با استفاده از این کلید آیکن نمایش فصل به حالت چشمک زن درآمده و با کلید­ های بالا و پایین می­ توان وضعیت دستگاه را به حالت تابستانه یا زمستانه تنظیم نمود.

نتیجه گیری :

به طور خلاصه اگر بخواهیم ایرواشر را تعریف کنیم این دستگاه تلفیقی از یک مرطوب کننده و یک تصفیه کننده است که استفاده از آن به علت موارد ذیل صورت می گیرد

  • کاهش آلودگی ها و مواد مضر و حساسیت زای موجود درجریان هوا
  • کنترل و افزایش رطوبت نسبی درمحیط
  • گرمایش و سرمایش محیط
فهرست
تماس بگیرید