ایرواشر چیست؟ فروش ویژه ایرواشر | بهترین قیمت کیفیت کارکرد تاریخچه

ایرواشر نوعی دستگاه هواساز تهویه مطبوع است. این دستگاه از سیستم تهویه تبخیری بر پایه سایکومتری استفاده می‌کند که هم قابلیت سرمایشی دارد و هم گرمایشی و همچنین می‌تواند هوا را به وسیله‌ی فیلتر‌های مخصوص از نظر آلودگی‌‌هایی مثل گرد و غبار، دود، بوی بد و … فیلتر کرده و هوای پاک خارج کند. ایرواشرها با استفاده از ترکیبی از فناوری‌های تصفیه هوا، فیلترهای متنوع و سیستم‌های هوشمند، توانمندی زیادی در حذف آلودگی‌ها از هوا دارند. در زیر توضیحاتی در مورد چگونگی فیلتر کردن آلودگی‌های مختلف توسط ایرواشر ارائه شده است:

عملکرد ایرواشر چگونه است؟

ایرواشر می‌تواند در آب و هوایی که هوای آن بسیار خشک است برای افزایش رطوبت فعالیت کند. هوای خشک می‌تواند برای افراد آزار دهنده باشد و هم چنین باعث خشکی پوست شده و ممکن است به اشیا نگهداری شده در محیط آسیب برساند. ایرواشر ذرات را از هوا پاک می‌کند و با تزریق رطوبت، سطح رطوبت برای افزایش آسایش، کنترل می‌کند. مانند شکل، در یک ایر واشر، هوا در تماس مستقیم با اسپری آب است و تبادل گرما و جرم (بخار آب) بین هوا و آب وجود خواهد داشت. شرایط خروجی هوا به دمای آب اسپری شده در این دستگاه بستگی دارد. از این رو، با کنترل دمای آب به صورت خارجی امکان کنترل شرایط خروجی هوا وجود دارد که پس از آن می‌تواند برای اهداف تهویه هوا مورد استفاده قرار گیرد. این دستگاه‌ در مقایسه با کولر آبی، دمای میانگین قطرات آب در تماس با هوا، جهت انتقال گرما و جرم را تعیین می‌کند. در نتیجه انتقال حرارت بین قطرات آب و هوا در جهت کاهش گرادیان دما خواهد بود. به طور مشابه، انتقال جرم نیز در جهت کاهش گرادیان فشار بخار قرار خواهد گرفت.

ایرواشر در مکان‌های مختلف چه عملکردی دارد؟

محیط‌هایی مثل موزه‌ها و آرشیوها نیازمند کنترل دقیق آب و هوا هستند تا از وسایل با ارزش موجود محافظت کنند. تنها استفاده از پنکه برای کشیدن هوا بر روی یک ظرف آب سرد می‌تواند هوا را تمیز کند و محیط را جذاب‌تر کند. ایرواشر بر این مفهوم اولیه تمرکز می‌کند. این طراحی می‌تواند شامل ویژگی‌هایی چون فیلتر برای به دام انداختن ذرات مضر به منظور افزایش خلوص هوا باشد. همانند سایر دستگاه‌های تصفیه هوا، یک ایر واشر می‌تواند انرژی زیادی مصرف کند. اما ایر واشرهای تولید شده توسط ایمن تهویه به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا کار آمدتر باشند و مصرف انرژی را کاهش دهند. در ادامه کارکرد ایرواشر اصلی در سرمایش گرمایش را توضیح خواهیم داد.

نکته: در خرید باید توجه داشته باشید که این دستگاه در مناطق شرجی و مرطوب بازدهی لازم را ندارد!

ایرواشر

فیلتر کردن آلایندگی ها در ایرواشر ها به چه صورت است

فیلتر میکروب‌ها و ویروس‌ها در ایرواشر:

– فیلترهای ضد باکتریال: برخی از ایرواشر ها دارای فیلترهایی با روکش‌های ضد باکتریال هستند که به حذف باکتری‌ها و میکروب‌ها کمک می‌کنند.
– تکنولوژی UV-C: برخی ایرواشرها از تکنولوژی UV-C برای نابودی ویروس‌ها و باکتری‌ها در هوا استفاده می‌کنند.

فیلتر گرد و غبار با دستگاه‌ایرواشر (PM10 و PM2.5):

ایرواشر ها معمولاً دارای فیلترهای متنوعی هستند که به عنوان فیلترهای ذرات جامد عمل می‌کنند. فیلترهای HEPA (High-Efficiency Particulate Air) از جمله معروفترین فیلترها هستند که ذرات با اندازه 0.3 میکرومتر یا بزرگتر را با کارایی بالا حبس می‌کنند.

فیلتر دود و گازها در ایرواشرها:

– فیلتر ذرات معلق: فیلترهای HEPA نه تنها در حذف ذرات جامد بلکه همچنین در حبس ذرات معلق موجود در دود کمک می‌کنند.
– فیلتر ذرات مولکولی: برخی ایرواشرها از فناوری‌های نظیر فیلترهای ذرات مولکولی برای حذف گازها و مواد آلاینده از هوا استفاده می‌کنند.

ایرواشر و فیلتر بوهای نامطبوع:

– فیلتر ذرات معطر: برخی از ایرواشر ها دارای فیلترهایی هستند که از ذرات معطر یا مواد جذب کننده برای حذف بوهای نامطبوع استفاده می‌کنند.
– تصفیه‌کننده هوای فعال: ایرواشرها ممکن است از تکنولوژی‌های تصفیه‌کننده هوای فعال نیز بهره‌برند. این تکنولوژی‌ها با جذب و حذف آلودگی‌های بویایی عمل می‌کنند.

عملکرد ایرواشر در حالت سرمایشی

برای عملکرد بهتر ایرواشر در فصل تابستان از ورودی‌های بیشتری استفاده می‌شود و باید هوای تازه وارد دستگاه شده تا رطوبت کمتری ایجاد کند. به دلیل قدرت بالای فن باید دریچه‌های ورودی هوا استاندارد بوده تا بازدهی بیشتری داشته باشند. سیستم سرمایش این دستگاه به صورت تبخیری (شبیه کولر آبی) بوده که در واقع همراه سرمایش میزان رطوبت را افزایش می‌دهد، به همین علت این دستگاه برای مناطق مرطوب مناسب نیست.

سرمایش ایرواشر

عملکرد ایرواشر در حالت سرمایشی بدین صورت بوده که هوای تازه از بیرون وارد دستگاه شده و پس از عبور از چندین لایه فیلتراسیون قوی، گرد و غبار گرفته شده و هوا به صورت پاکیزه و تصفیه شده وارد اتاقک دستگاه می‌شود؛ درون دستگاه پمپ اقدام به پمپاژ کردن آب نموده و به وسیله نازل آبپاش آب را پودر کرده و در هوا اسپری می‌کند و با این عمل بر اساس فرایندهای انجام گرفته دمای هوا کاهش یافته و علاوه بر آن شسشتو نیز داده می‌شود تا به تمیزترین حالت ممکن خود برسد. پس از شستشو دادن و کاهش دما، هوا به وسیله فن که در حرکت است به سمت کانال کشی هدایت شده و از آنجا به محل مورد نظر دمیده می‌شود. 

عملکرد ایرواشر در حالت گرمایشی

عملکرد ایرواشر در مود زمستانی (حالت گرمایشی) این گونه بوده که در ابتدا به وسیله موتورخانه و یا پکیج، آبی که دمای آن افزایش داده شده است به سمت کویل گرمایشی منتقل می‌شود، سپس آب گرم درون کویل جریان یافته و هوایی که درون دستگاه قرار دارد بر روی سطح کویل کشیده شده و دمای آن افزایش می‌یابد، در این حین همزمان دمای آب درون کویل نیز کاهش یافته که در این مرحله آب به وسیله لوله برگشت به درون موتورخانه یا پکیج برگشت داده می‌شود، این سیکل همواره در جریان بوده تا درون کویل آب گرم به صورت مستمر وجود داشته باشد؛ حال درون دستگاه هوا گرم بوده که به وسیله فن به درون کانال کشی و از آنجا به محیط دمیده می‌شود.

گرمایش ایرواشر

باید توجه داشت که سیستم گرمایشی این دستگاه به دو صورت فول فرش و تلفیقی قابل پیاده سازی است. در حالت فول فرش تمامی هوای مورد نیاز از هوای تازه بیرون تهیه شده که به موجب آن میزان مصرف آب گرم و انرژی نیز افزایش می‌یابد، و در حالت تلفیقی درصدی از هوای مورد نیاز از طریق کانال برگشت (هوای موجود در محیط) و بقیه آن از هوای بیرون دریافت می‌شود.

تاریخچه ایرواشر

پیدایش اولین ایرواشر

اولین سیستم تهویه مطبوع مدرن توسط ویلیز کریر حدود ۱۰۰ سال پیش طراحی شد. او طرحی در ذهنش داشت که با تماس مستقیم هوا با آب سرد بتواند عملکرد سیستم را بهبود ببخشد. که مشاهده کرد برخلاف سیستم های قدیمی علاوه بر کاهش دمای هوا رطوبت هوا افزایش می‌یافت. در سیستم جدید رطوبت هوا هم کاهش پیدا کرده است، او بیان می‌کرد زمانی که دمای آب پایین تر از دمای نقطه ی شبنم باشد این اتفاق می‌افتد، براساس همین طرح ایر واشر رو طراحی کرد.

ورود ایرواشر به ایران

در سال ۱۳۴۹ در شرکتی که به وسیله جمعی از استاد دانشگاه‌های بازنشسته تاسیس شده بود، یک هواساز که ترکیبی از کولر آبی و کویل آب گرم بود به وسیله مهندس بازرگان طراحی شد که به مرور در طی این سال‌ها به به شکل امروزی خود در آمده و از آن به نام ایرواشر (زنت) نام برده می‌شود.

دسته بندی کلاس‌های ایرواشر

کلاس ۶

این کلاس دستگاه را می‌توان به عنوان کلاسی که پایین‌ترین میزان رطوبت را دارد دانست. در کلاس ۶ ایرواشر میزان رطوبت به صورت تقریبی بین ۶۰ تا ۷۰ درصد بوده و دارای فیلتراسیون متعدد است.

کلاس ۸

در کلاس ۸ نسبت به کلاس ۶ میزان رطوبت هوا افزایش یافته و می‌توان تا ۸۰-۸۵ درصد افزایش رطوبت داشت. از این کلاس معمولا در مکان‌هایی که به هوای کاملا پاکیزه نیاز دارند استفاده می‌شود.

کلاس سل ایرواشر

این کلاس در ایمن تهویه الوند به وجود آمده که به کلاس ۶ نسبت به ۸ نزدیک‌تر است. سل ایرواشر از سلولز استفاده کرده و از هوای بیرون تاثیر کمتری گرفته و همواره درون دستگاه دمای هوا حتی در زمان خاموشی حفظ می‌شود.

انواع مدل‌های ایرواشر

 

ایرواشر از چه قطعاتی تشکیل شده است؟

فن

فن

فن قسمت مهم ایرواشر می‌باشد، فن با قدرت های مختلف با توجه به نیاز مساحت فضای محیط به صورت سفارشی در دستگاه تعبیه می‌شود. فن دایرکت درایو به دلیل بی صدا بودن جزء پر طرفدارترین فن‌های مورد استفاده می‌باشد. فن های مورد استفاده در دستگاه‌های تولید شده در ایمن تهویه الوند از بهترین فن های دایرکت درایو تولید شده در کشور می‌باشد. از فن برای کشیدن هوا به بیرون اتاق به طوری که تامین هوای خنک کننده امکان پذیر است، استفاده می‌شود. برای انجام تجزیه و تحلیل عملکرد و کشف اثر نرخ جریان هوا در فرآیند، سرعت فن از طریق تنظیم کننده تغییر می‌کند.

لوله و اتصالات

لوله و اتصالات

اتصالات مخزن آب ایرواشر به پمپ، و پمپ به تخلیه اسپری با کمک لوله‌های پلاستیکی و مفاصل ایجاد می‌شوند. برای انواع مختلفی از آرایش و چیدمان انواع مختلف اتصالات از جمله اتصالات T، اتصال زاویه راست (آرنج) استفاده می‌شود. قطر لوله نیز عامل مهمی است زیرا نرخ جریان آب به قطر لوله‌ها بستگی دارد. برای نرخ بالای جریان، قطر لوله‌ها باید بزرگ باشد. ما از لوله‌ها و اتصالات پالاینده برای دستگاه ها استفاده کردیم. اتصالات از مخزن آب گرفته تا پمپ گریز از مرکز و سپس از پمپ به تخلیه اسپری ارائه‌شده در محفظه از طریق لوله‌های پلاستیکی و اتصالات تهیه‌شده است.

فیلتر

فیلتر

از فیلتر برای خالص سازی هوا استفاده می‌شود. بسیاری از انواع فیلترها در ایرواشر خاص، مثل پدهای سلولز، فیلتر نایلون و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما در این مدل فیلتر نایلون مورد استفاده در چارچوب پنل ثابت شده است. برای فیلتر کردن و تمیز کردن هوا از هر نوع آلودگی از انواع فیلتر‌های مانند : فیلتر فلزی، فیلتر پلی اتیلن، فیلتر سلولزی بنا به سفارش مشتری به دستگاه اضافه می‌گردد.

مخزن آب

مخزن آب ایرواشر

مخزن آب در پایین ایرواشر واقع شده‌ است که از جنس ورق گالوانیزه همراه با رنگ پودری الکترواستاتیک کوره‌ای با ضخامت متناسب با نوع دستگاه تشکیل شده است. دستگاه به لوله آب از منبع مناسب برای تامین مداوم آب متصل است. برای عملکرد مناسب دستگاه باید از تامین مداوم آب اطمینان حاصل کرد. آب مخزن می‌تواند آب معمولی یا آب سرد باشد که معمولا از آب معمولی استفاده می‌شود.

پمپ

پمپ

پمپ برای تامین آب ایرواشر از مخزن به تخلیه اسپری با فشار مورد استفاده قرار می‌گیرد. ظرفیت پمپ به گونه‌ای است که بتواند آب را از مخزن به ارتفاع مطلوب بدون افت فشار پمپ کند. محل پمپ نیز به عنوان هر جنبه عملکرد مهم است. ارتفاعی که پمپ در آن قرار دارد باید به گونه‌ای باشد که باعث ایجاد سر مثبت شود. بسیاری از انواع پمپ‌ها را می‌توان با توجه به کاربرد مورد استفاده قرار داد. انواع پمپ با توجه به نرخ جریان آب مورد نیاز و ظرفیت خنک سازی تغییر می‌کنند. برای ظرفیت بالا مانند اتاق بزرگ و نرخ بالای جریان آب، از پمپ سانتریفوژ استفاده می شود.

بدنه

بدنه

در اکثر دستگاه‌های هواساز تولید شده توسط سایر تولید کنندگان از ورق معمولی استفاده می‌شود، اما جهت افزایش استحکام بیشتر و عمر مفید دستگاه ایرواشر ایمن تهویه الوند، از بهترین ورق برای ساخت بدنه این دستگاه استفاده می شود که ابعاد آن با توجه به کاربرد متغیر است. دقت کنید که تمام هوا بدون نشتی از داخل محفظه عبور می‌کند. برای خروجی آب نیز در پایین محفظه موردی فراهم شده تا بتوان آب را جمع‌آوری کرده و درجه حرارت آن را بتوان اندازه‌گیری نمود. یکی از الزامات مهم این محفظه فراهم آوردن قسمت‌های عبوری عاری از نشتی است تا نتایج مطلوبی را بتوان به دست آورد.

فن

روکش فن ایرواشر

در ساخت ایرواشر ایمن تهویه الوند، صفحه گالوانیزه با قطر دایره‌ای ۱۳.۵ و ۵ پوشش مستطیلی به کار رفته است که روکش دمنده برای حفظ فشار استاتیکی بالاتر از پنکه معمولی قرار می گیرد.

کوئل

کویل

برای سیستم گرمایش در دستگاه ایرواشر باید از کویل استفاده شود همچنین این قطعه به پکیج متصل می شود تا گرمای پکیج را به صورت آب در خود جریان دهد و هوا با عبور از آن گرم شود و به محیط برگردد.

پنل هوشمند کنترل محیطی ایرواشر

پنل

دمای مطلوب محیط در واحد سانتی‌گراد نمایش داده می‌شود.

در این بخش سرعت باد خروجی دستگاه نمایش داده می‌شود.

دستگاه در حالت عادی دمای محیط را نمایش می‌­دهد.

ایرواشر را روشن و خاموش می‌کند.

برای کاهش مقادیر عددی جهت تنظیم دما یا ساعت می­‌باشد.

برای افزایش مقادیر عددی جهت تنظیم دما یا ساعت می‌­باشد.

سرعت فن افزایش یافته و پس از رسیدن به حداکثر سرعت مجددا سرعت کاهش می‌­یابد. همچنین با نگه داشتن کلید، ضمن نمایش کاراکتر tt روی نمایشگر، وارد مد تنظیم سرعت اولیه موتور می‌­شود.

با استفاده از این کلید آیکن نمایش فصل به حالت چشمک زن در آمده و با کلید‌های بالا و پایین می‌توان وضعیت دستگاه را به حالت تابستانه یا زمستانه تنظیم نمود.

دسته بندی مصرف کنندگان ایرواشر

ما در شرکت ایمن تهویه الوند در تلاشیم تا انواع ایرواشر های صنعتی و خانگی را برای اماکن مختلف به طور تخصصی و اختصاصی شده طراحی نماییم. برای حصول این هدف، ما مصرف کنندگان سیستم های تهویه مطبوع را به دو دسته اصلی تقسیم کرده ایم:

 • مصرف کنندگان صنعتی
 • مصرف کنندگان خانگی

لذا، در زمان مذاکرات فروش، تمامی نیازهای اصلی و جانبی هر مشتری به طور خاص مورد توجه قرار می گیرد. به طبع این نوع دسته بندی موجب بهینه شدن دستگاه ایرواشر بر اساس تمامی نیازهای مصرف کنندگان می شود. با این توضیح می‌توان نتیجه گرفت که دستگاه‌های تهویه صنعتی هم بایستی زیرشاخه‌های خاص خود را داشته باشند. مهم ترین زیرشاخه های بخش صنعتی عبارتند از:

 • محیط‌های اداری
 • مجتمع‌های تجاری
 • کارخانه‌های تولیدی
 • بیمارستان‌ها
 • واحدهای گلخانه
 • واحدهای تولید قارچ
 • پارکینگ‌های عمومی
 • رستوران ها
 • هتل ها

البته ممکن است محیط های غیرصنعتی دیگری هم وجود داشته باشند که به دلیل وسعت محیطی در این بخش دسته بندی شوند. از آن جمله می‌توان به مساجد، حسینه‌ها، ورزشگاه های سرپوشیده، مدارس و دانشگاه‌ها اشاره کرد.

در گروه دیگر مصرف کنندگان که زیرشاخه‌های کمتری دارند ولی تعدادشان به مراتب بیشتر است، ساکنین محیط‌های مسکونی قرار گرفته‌اند. در این گروه، محیط‌های مورد نظر نسبتا کوچک‌تر و خصوصی‌تر هستند. به این ترتیب معمولا محیط‌ها به دسته های زیر تقسیم می شوند:

 • واحدهای مسکونی آپارتمانی
 • واحدهای ویلاهایی
 • خانه های روستایی

لذا، در محصولات بخش خانگی تنوع کمتری به چشم می خورد.

نتیجه گیری :

به طور خلاصه اگر بخواهیم ایرواشر را تعریف کنیم این دستگاه تلفیقی از یک مرطوب کننده و یک تصفیه کننده است که استفاده از آن به علت موارد ذیل صورت می‌گیرد

 • کاهش آلودگی‌ها و مواد مضر و حساسیت زای موجود درجریان هوا
 • کنترل و افزایش رطوبت نسبی درمحیط
 • گرمایش و سرمایش محیط