ایرواشر چیست؟ انواع و نحوه کارایی

ایرواشر نوعی دستگاه هواساز تهویه مطبوع است. این دستگاه از سیستم تهویه تبخیری بر پایه سایکومتری استفاده می‌کند. ایرواشر هم قابلیت سرمایشی دارد و هم گرمایشی که می‌تواند هوا را به وسیله‌ی فیلتر‌های مخصوص از نظر آلودگی‌‌هایی مثل گرد و غبار، دود، بوی بد و … فیلتر کرده و هوای پاک خارج کند.

عملکرد ایرواشر چگونه است؟

در آب و هوایی که هوا بسیار خشک است، ایرواشر می‌تواند برای افزایش رطوبت فعالیت کند. هوای خشک می‌تواند برای افراد آزاردهنده باشد. هم چنین باعث خشکی پوست شده و ممکن است به اشیا نگهداری شده در محیط آسیب برساند. ایرواشر ذرات را از هوا پاک می‌کند و با تزریق رطوبت، سطح رطوبت برای افزایش آسایش، کنترل می‌کند. مانند شکل، در یک ایرواشر، هوا در تماس مستقیم با اسپری آب است و تبادل گرما و جرم (بخار آب) بین هوا و آب وجود خواهد داشت. شرایط خروجی هوا به دمای آب اسپری شده در این دستگاه بستگی دارد. از این رو، با کنترل دمای آب به صورت خارجی امکان کنترل شرایط خروجی هوا وجود دارد که پس از آن می‌تواند برای اهداف تهویه هوا مورد استفاده قرار گیرد. ایرواشر در مقایسه با کولر آبی، دمای میانگین قطرات آب در تماس با هوا، جهت انتقال گرما و جرم را تعیین می‌کند. در نتیجه انتقال حرارت بین قطرات آب و هوا در جهت کاهش گرادیان دما خواهد بود. به طور مشابه، انتقال جرم نیز در جهت کاهش گرادیان فشار بخار قرار خواهد گرفت.

عملکرد ایرواشر در مکان‌های مختلف

محیط‌هایی مثل موزه‌ها و آرشیوها نیازمند کنترل دقیق آب و هوا هستند تا از وسایل با ارزش موجود محافظت کنند. تنها استفاده از پنکه برای کشیدن هوا بر روی یک ظرف آب سرد می‌تواند هوا را تمیز کند و محیط را جذاب‌تر کند. ایرواشرها بر این مفهوم اولیه تمرکز می‌کند. این طراحی می‌تواند شامل ویژگی‌هایی چون فیلتر برای به دام انداختن ذرات مضر به منظور افزایش خلوص هوا باشد. همانند سایر دستگاه‌های تصفیه هوا، یک ایرواشر می‌تواند انرژی زیادی مصرف کند. اما ایرواشرهای تولید شده توسط ایمن تهویه به گونه ای طراحی شده‌اند تا کارآمدتر باشند و مصرف انرژی را کاهش دهند.

نکته: در خرید باید توجه داشته باشید که این دستگاه در مناطق شرجی و مرطوب بازدهی لازم را ندارد!

تاریخچه ایرواشر

اولین سیستم تهویه مطبوع مدرن توسط ویلیز کریر حدود 100 سال پیش طراحی شد. او طرحی در ذهنش داشت که با تماس مستقیم هوا با آب سرد بتواند عملکرد سیستم را بهبود ببخشد. که مشاهده کرد برخلاف سیستم های قدیمی علاوه بر کاهش دمای هوا رطوبت هوا افزایش می‌یافت. در سیستم جدید رطوبت هوا هم کاهش پیدا کرده است، او بیان می‌کرد زمانی که دمای آب پایین تر از دمای نقطه ی شبنم باشد این اتفاق می‌افتد، براساس همین طرح ایرواشر رو طراحی کرد.

نحوه عملکرد سرمایش ایرواشر

برای عملکرد بهتر ایرواشر در فصل تابستان از ورودی‌های بیشتری استفاده می‌شود و باید هوای تازه وارد دستگاه شود تا رطوبت کمتری ایجاد کند. به دلیل قدرت بالای فن باید دریچه‌های ورودی هوا استاندارد باشند تا بازدهی بیشتری داشته باشند. سیستم سرمایش این دستگاه به صورت تبخیری (شبیه کولر آبی) می‌باشد. در واقع همراه سرمایش میزان رطوبت را افزایش می‌دهد. به همین علت این دستگاه برای مناطق مرطوب مناسب نیست.

در سیستم سرمایش ایرواشر نیازی به کویل و آب سرد نیست. یک پمپ آب در دستگاه تعبیه شده است که آب را پمپاژ کرده و با فشار بالا بر روی جریان هوای عبوری از دستگاه اسپری و به ذرات پودری شکل تبدیل کرده و حرارت هوا را می‌گیرد تا تبخیر شود. درنتیجه تبخیر شدن آب باعث افزایش رطوبت نسبی محیط می‌شود

سرمایش ایرواشر

نحوه عملکرد گرمایش ایرواشر

در زمستان برای افزایش بهره وری بالاتر ایرواشر فقط یک سمت ورودی هوا باز می‌ماند و باقی ورودی‌ها بسته می شوند.

این دستگاه در شکل گرمایشی نیازمند دستگاه هواساز دیگری مانند پکیج یا بویلر موتورخانه‌ای می‌باشد. پس از گرم کردن آب آن را به کویل ایرواشر (لوله‌ها) پمپاژ کند و با چرخش فن دستگاه، هوای گرم را به داخل ساختمان می‌فرستد.

این دستگاه درحالت گرمایش قدرت بالایی دارد و بسیارخوب عمل می‌کند.

گرمایش ایرواشر

ایرواشر از چه قطعاتی تشکیل شده است؟

لوله و اتصالات ایرواشر

لوله ها و اتصالات ایرواشر

اتصالات مخزن آب ایرواشر به پمپ، و پمپ به تخلیه اسپری با کمک لوله‌های پلاستیکی و مفاصل ایجاد می‌شوند. برای انواع مختلفی از آرایش و چیدمان انواع مختلف اتصالات از جمله اتصالات T، اتصال زاویه راست (آرنج) استفاده می‌شود.
قطر لوله نیز عامل مهمی است زیرا نرخ جریان آب به قطر لوله‌ها بستگی دارد. برای نرخ بالای جریان، قطر لوله‌ها باید بزرگ باشد. ما از لوله‌ها و اتصالات پالاینده برای دستگاه ها استفاده کردیم. اتصالات از مخزن آب گرفته تا پمپ گریز از مرکز و سپس از پمپ به تخلیه اسپری ارائه‌شده در محفظه از طریق لوله‌های پلاستیکی و اتصالات تهیه‌شده است.

فن ایرواشر

روکش فنفن قسمت مهم ایرواشر می‌باشد، فن با قدرت های مختلف با توجه به نیاز مساحت فضای محیط به صورت سفارشی در دستگاه تعبیه می‌شود. فن دایرکت درایو به دلیل بی صدا بودن جزء پر طرفدارترین فن‌های مورد استفاده می‌باشد. فن های مورد استفاده در دستگاه‌های تولید شده در ایمن تهویه الوند از بهترین فن های دایرکت درایو تولید شده در کشور می‌باشد.
از فن برای کشیدن هوا به بیرون اتاق به طوری که تامین هوای خنک کننده امکان پذیر است، استفاده می‌شود. برای انجام تجزیه و تحلیل عملکرد و کشف اثر نرخ جریان هوا در فرآیند، سرعت فن از طریق تنظیم کننده تغییر می‌کند.

فیلتر ایرواشر
فیلتر

از فیلتر برای خالص سازی هوا استفاده می‌شود. بسیاری از انواع فیلترها در ایرواشر خاص، مثل پدهای سلولز، فیلتر نایلون و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما در این مدل فیلتر نایلون مورد استفاده در چارچوب پنل ثابت شده است.
برای فیلتر کردن و تمیز کردن هوا از هر نوع آلودگی از انواع فیلتر‌های مانند : فیلتر فلزی، فیلتر پلی اتیلن، فیلتر سلولزی بنا به سفارش مشتری به دستگاه اضافه می‌گردد.

مخزن آب ایرواشر

مخزن آب ایرواشرمخزن آب در پایین ایرواشر واقع شده‌ است که از جنس ورق گالوانیزه همراه با رنگ پودری الکترواستاتیک کوره‌ای با ضخامت متناسب با نوع دستگاه تشکیل شده است.
دستگاه به لوله آب از منبع مناسب برای تامین مداوم آب متصل است. برای عملکرد مناسب دستگاه باید از تامین مداوم آب اطمینان حاصل کرد. آب مخزن می‌تواند آب معمولی یا آب سرد باشد که معمولا از آب معمولی استفاده می‌شود.

پمپ ایرواشر

پمپ آب

پمپ برای تامین آب ایرواشر از مخزن به تخلیه اسپری با فشار مورد استفاده قرار می‌گیرد. ظرفیت پمپ به گونه‌ای است که بتواند آب را از مخزن به ارتفاع مطلوب بدون افت فشار پمپ کند. محل پمپ نیز به عنوان هر جنبه عملکرد مهم است. ارتفاعی که پمپ در آن قرار دارد باید به گونه‌ای باشد که باعث ایجاد سر مثبت شود. بسیاری از انواع پمپ‌ها را می‌توان با توجه به کاربرد مورد استفاده قرار داد. انواع پمپ با توجه به نرخ جریان آب مورد نیاز و ظرفیت خنک سازی تغییر می‌کنند. برای ظرفیت بالا مانند اتاق بزرگ و نرخ بالای جریان آب، از پمپ سانتریفوژ استفاده می شود.

بدنه ایرواشر

بدنه

در اکثر دستگاه‌های هواساز تولید شده توسط سایر تولید کنندگان از ورق معمولی استفاده می‌شود، اما جهت افزایش استحکام بیشتر و عمر مفید دستگاه ایرواشر ایمن تهویه الوند، از بهترین ورق برای ساخت بدنه این دستگاه استفاده می شود که ابعاد آن با توجه به کاربرد متغیر است. دقت کنید که تمام هوا بدون نشتی از داخل محفظه عبور می‌کند. برای خروجی آب نیز در پایین محفظه موردی فراهم شده تا بتوان آب را جمع‌آوری کرده و درجه حرارت آن را بتوان اندازه‌گیری نمود. یکی از الزامات مهم این محفظه فراهم آوردن قسمت‌های عبوری عاری از نشتی است تا نتایج مطلوبی را بتوان به دست آورد.

روکش فن ایرواشر

روکش فندر ساخت ایرواشر ایمن تهویه الوند، صفحه گالوانیزه با قطر دایره‌ای 13.5″ و 5 ” پوشش مستطیلی به کار رفته است که روکش دمنده برای حفظ فشار استاتیکی بالاتر از پنکه معمولی قرار می گیرد.

موتور ایرواشر

بدنه

موتور مورد استفاده در ایرواشر های ایمن تهویه، یک موتور دمنده است که برای راه‌ اندازی پمپ دمنده و پمپ‌های سانتریفیوژ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کویل ایرواشر

کویل ایرواشر

برای سیستم گرمایش در دستگاه ایرواشر باید از کویل استفاده شود همچنین این قطعه به پکیج متصل می شود تا گرمای پکیج را به صورت آب در خود جریان دهد و هوا با عبور از آن گرم شود و به محیط برگردد.

پنل هوشمند کنترل محیطی

پنل هوشمند ایرواشر

دمای مطلوب
دمای مطلوب محیط در واحد سانتی گراد نمایش داده می شود.
نمایش سرعت
در این بخش سرعت باد خروجی دستگاه نمایش داده می شود.
دمای محیط
دستگاه در حالت عادی دمای محیط را نمایش می­دهد.
روشن/خاموش
دستگاه روشن یا خاموش می­ شود.
کاهش دما
جهت کاهش مقادیر عددی جهت تنظیم دما یا ساعت می­باشد.
افزایش دما
جهت افزایش مقادیر عددی جهت تنظیم دما یا ساعت می­باشد.
تنظیم سرعت
سرعت فن افزایش یافته و پس از رسیدن به حداکثر سرعت مجددا سرعت کاهش می­یابد. همچنین با نگه داشتن کلید ضمن نمایش کاراکتر tt روی نمایشگر وارد مد تنظیم سرعت اولیه موتور می­شود.
تغییر فصل
با استفاده از این کلید آیکن نمایش فصل به حالت چشمک زن درآمده و با کلید­ های بالا و پایین می­ توان وضعیت دستگاه را به حالت تابستانه یا زمستانه تنظیم نمود.

نتیجه گیری :

به طور خلاصه اگر بخواهیم ایرواشر را تعریف کنیم این دستگاه تلفیقی از یک مرطوب کننده و یک تصفیه کننده است که استفاده از آن به علت موارد ذیل صورت می‌گیرد

  • کاهش آلودگی‌ها و مواد مضر و حساسیت زای موجود درجریان هوا
  • کنترل و افزایش رطوبت نسبی درمحیط
  • گرمایش و سرمایش محیط
فهرست
تماس بگیرید