سیستم تهویه و هواساز کتابخانه‌ها

سیستم تهویه کتابخانه‌ها

عموما کتابخانه ها با توجه به دارا بودن انبار کتاب، دفاتر اداری، قسمت تحویل کتاب و سالن مطالعه، نیاز یک سیستم تهویه مطبوع مناسب و تنظیم شونده برای ایجاد رطوبت و دمای مشخص احساس میشود. برخی از کتابخانه ها دارای سالن های اجتماعات و اتاق های سمعی و بصری، کامپیوتر میباشند که این نیز به نوبه خود نیاز به تحلیل دقیق درمورد استفاده از سیستم تهویه مطبوع مناسب دارد. تنوع فضاها و نیازهای تأسیساتی آنها ایجاب می کند که برای تأمین شرایط مناسب برای هر فضا، تحلیلی دقیق برای انتخاب سیستم تهویه مطبوع مناسب انجام شود.

در این مبحث دو موضوع مهم در رابطه با لزوم استفاده از سیستم تهویه مطبوع در کتابخانه ها وجود دارد:

  • تهویه مناسب هوای محیط برای آسایش مراجعه کننده ها در کتابخانه
  • تهویه مناسب هوای محیط بدلیل حفاطت از اسناد و کتب تاریخی

ایرواشر از جمله دستگاه های تهویه مناسب میباشد که با توجه به مصرف انرژی پایین و بازدهی بسیار بالا در کتابخانه ها مورد استفاده قرار میگیرد. ایرواشر با بهره گیری از سیستم تهویه تبخیری هم قابلیت سرمایشی دارد و هم گرمایشی علاوه بر این قابلیت ها می تواند هوا را به وسیله‌ی فیلترهای مخصوص از نظر آلودگی‌هایی مثل گرد و غبار، دود، بوی بد و … فیلتر کند و هوای پاک خارج کند.

بار حرارتی در تهویه مطبوع کتابخانه ها و موزه ها:

تجهیزات انتخاب شده در بسیاری از کتابخانه ها (به خصوص کتابخانه دانشگاه ها که روزانه ۱۶ ساعت باز هستند و ساعات کارکرد سیستم تهویه مطبوع آبسیار بالایی در سال می رسد) باید عمر طولانی و تعمیرات مورد نیاز آن ها بسیار کم باشد. ساعات کار هواساز موزه ها حدود ۸ تا ۱۰ ساعت در روز است. در طراحی و ساخت موزه ها از موارد مهمی که باید رعایت شود اثرات تابش آفتاب میباشد. در زمستان نیز باید از تقطیر رطوبت هوا بر روی دیوارهای خارجی و اشیاء نزدیک به آنها جلوگیری کرد. تراکم افراد در برخی از فضاها ممکن است به یک نفر در 900 سانتی متر مربع برسد ولی در فضاهای اداری این مقدار 1 تا 4.5 متر مربع به ازای هر نفر و در مخزن کتاب 30 مترمربع به ازای هر نفر است. وقتی استعمال دخانیات نیز مجاز باشد باید برای هوای برگشتی از فیلترهای هوا و بوگیر استفاده کرد یا تمام هوا را به بیرون تخلیه کرد.

آخرین مقالات

خدمات ایمن تهویه

پیشنهاد ویژه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واحد فروشواحد خدماتکارشناس