دستگاه زنت یکی از دستگاهای سیستم تبخیری در سیستم های تهویه مطبوع می باشد، نام این دستگاه مخفف سه عبارت زمستانه، نیمه، تابستانه می باشد و زنت دو فصل دارد یعنی هم حالت سرمایشی و هم حالت گرمایشی در آن وجود دارد. یکی از دلایل اینکه دستگاه زنت یکی از بالاترین استانداردهای موجود بین کل دستگاه های تهویه مطبوع را داراست این است که در استفاده از آبگرمکن و پکیج سوخت خشک اتفاق میفتد. این پروسه به شکلیست که در تبدیل انرژی به گرما اکسیژن محیط مورد استفاده قرار میگیرد که این روند باعث کاهش اکسیين محیط و احساس خفگی میشود. ولی در زنت بدلیل عدم تخلیه آب تشتک در زمستان میزان رطوبت پیشفرض 5% ای بدلیل تبخیر آب تشتک توسط گرمای کویل صورت میگیرد. در دستگاه های سفارشی ما سیستم کنترل رطوبت محیطی تعریف میشود که با استفاده از این سیستم رطوبت محیط را میتوانید تنظیم کنید. حالت دیگر حالت تنظیمات دستی رطوبت محیط میباشد که با استفاده از یک دکمه ی پمپ تعبیه شده شما میتوانید میزان رطوبت محیط را خودتان تنظیم کنید.

این دستگاه مشابه دستگاه ایرواشر می باشد که برای مطالعه بیشتر در مورد ایرواشر به لینک زیر رجوع فرمایید.

ایرواشر چیست؟

زنت با توجه به اقلیم و آب و هوای ایران توسط مهندس مهدی بازرگان طراحی و اختراع شده است، زنت سالیان متوالی تغییراتی جهت بهبود به خود دیده است، ایمن تهویه الوند نیز قدم هایی جهت بهبود عملکرد زنت برداشته است. عملکرد حالت سرمایشی این دستگاه مشابه کولر می باشد با این تفاوت که در بیشتر کولرهای از پوشال استفاده می شود که در این دستگاه از فیلتر سلولز استفاده می شود که هم آب را به طور یکسان از خود عبور می دهد و هم حالت خود را بعداز گذر زمان از دست نمی دهد و از همه مهمتر مشکلات تنفسی از جمله ایجاد حساسیت که در کولر های آبی که بخاطر استفاده از پوشال به وجود می آمد را از بین برده است.

  • در تصویر زیر عملکرد دستگاه زنت در حالت سرمایشی را مشاهده می کنید:

دستگاه زنت در حالت سرمایشی

حالت گرمایشی نیاز به کوبل دارد، کویل وسیله ای است که آب گرم داخلش جریان می یابد و با عبور هوا از آن هوا را گرم می کند خودرو ها از این وسیله برای گرم کردن محیط داخل خود استفاده می کنند، آب گرم مورد نیاز توسط پکیچ تامین می شود و با استفاده از اتصالات مورد نظر کویل به پکیج متصل می شود. در این حالت نیازی به افزایش دور فن نیست چرا که با کمترین سرعت فن گرمای تولید شده توسط کویل به محیط انتقال داده می شود. در ضمن دریچه ی هوای تازه که در تابستان هوا را از محیط خارج از ساختمان وارد دستگاه می کند بسته می شود و دریچه ی که هوای داخل ساختمان را به دستگاه منتقل می کند باز می شود، هوای محیط داخل توسط دستگاه دریافت و سپس گرم و بعد به محیط باز می گردد.

  • در تصویر زیر عملکرد دستگاه زنت در حالت گرمایشی را مشاهده می کنید:

عملکرد دستگاه زنت در حالت گرمایشی

دستگاه زنت در سه مدل ایستاده، زیر سقفی، پشت بامی در شرکت ایمن تهویه تولید شده است، در قسمت زیر مدل ها را مشاهده فرمایید:

مدل ایستاده Buhavi

مدل زیرسقفی Smart

مدل پشت بامی Tornado