هواساز چیست؟

هواساز یکی از دستگاه های تهویه مطبوع می باشد، این دستگاه امکان فیلتراسیون، تنظیم رطوبت و تنظیم دما را دارد. این دستگاه در انواع مختلف هواساز آپارتمانی و هواساز صنعتی تولید می شود به همین جهت می توان در ساختمان های مسکونی و کارگاه های صنعتی و فضاهای بزرگ عمومی از هواساز استفاده کرد.

هواساز صنعتی و دیگر انواع آن به تنهایی تولید کننده هوای سرد و گرم نیست بلکه توزیع کننده هوا می باشد و از چیلر برای هوای سرد استفاده می کند به این صورت که آب در کویل (لوله های مسی) جریان پیدا میکند و با عبور هوا از بین این کویل آب سرد خنک شده و توسط هواساز توزیع می شود و همچنین از بویلر برای تامین هوای گرم مشابه عملکرد چیلر استفاده می شود.

هزینه راه اندازی این سیستم سرمایشی و گرمایشی به دلیل استفاده از چیلر و بویلر بسیار بالا می باشد بنابراین صرفه اقتصادی ندارد. به همین جهت دستگاه دیگری ازهواساز تولید شد که هواساز ایرواشر نام دارد در هواساز ایرواشر سعی شده هزینه بالای چیلر و بویلر کاهش یابد به همین جهت برای سرما از پد های سلولزی و پمپ آب استفاده می شود که آب را اسپری می کند و با عبور هوا از این قطرات ریز آب خنک می شود و در محیط توزیع می شود و هزینه بالایی ندارد و برای عملکرد گرمایش از کویل آب گرم استفاده می شود که آب گرم از طریق پکیج تامین می شود. لازم به ذکر است در فصل تابستان آب مصرفی این دستگاه در گردش می باشد و تقریبا پس از 30 دقیقه دمای آب به اندازه قابل توجهی کاهش می بابد، بابراین عملکرد واقعی سرمایش این دستگاه لازمه تامل زمان ذکر شده می باشد.

دستگاه هواساز

برای اطلاعات بیشتر در مورد ایرواشر به لینک زیر مراجعه فرمایید:

ایرواشر چیست؟

انواع مختلف هواساز

در این نوع دستگاه هواساز صنعتی از کویل سرمایشی و کویل گرمایشی استفاده می کنند و بیشتر در مکان های بزرگ تجاری، صنعتی استفاده می شود و در آن از فیلتر فلزی آلومینیومی استفاده می شود و از فن فوروارد در آن استفاده می شود.

در آن از کویل سرمایشی و کویل گرمایشی استفاده می کنند و در مکان هایی که نیاز دارند کاملا از هوای تازه استفاده کنند و فن این دستگاه بک وارد می باشد و در بیمارستان ها کاربرد دارد و از فیلترهای فلزی و پلی اتیلن در آن استفاده می شود.

این نوع هواساز به منظور استفاده در اتاق عمل و اتاق تمیز استفاده می شود ساختار این هواساز مشابه فول فرش می باشد با این تفاوت که از فیلترهایی مانند هپا و اولپا در آن بکار رفته است.

اجزای تشکیل دهنده ی دستگاه هواساز

این دستگاه به خاطر وجود فیلتر های مناسب باعث جلوگیری از ورود هوای آلوده، گرد و خاک می شود، امروزه بیشتر افراد دچار آلرژی های فصلی می شوند و استفاده از سیستم های تهویه نامناسب باعث تشدید این حساسیت می شود. فیلتراسیون ها نسبت به نیاز و مکانهای مختلف، متفاوت و متنوع می باشند.

در مناطق سرد، خشکی هوا طی گرمایش متداول به وجود می آید و باعث ناراحتی افراد می شود و وجود رطوبت در هوای گرم امر ضروری می باشد. در بسیاری از دستگاه های گرمایشی امکان اضافه کردن رطوبت به محیط وجود ندارد مانند : اسپلیت و شوفاژ و … اما در هواساز امکان اضافه کردن رطوبت ساز وجود دارد و به راحتی می توان میزان رطوبت را نیز کنترل کرد، انواع مختلفی برای این کار وجود دارد :

  • تبخیری: در این روش با ورود هوای گرم به مخرن آب باعث تبخیر آب می شود و رطوبت به هوا اضافه می شود.
  • بخار ساز: بخار حاصل از بویلر مستقیما وارد هوا می شود و رطوبت افزایش می یابد.
  • اسپری آب: آب به صورت اسپری به قطرات ریز تبدیل می شود (به اصطلاح آب پودر می شود)و با برخورد به هوا رطوبت انتقال می بابد.
  • اولتراسونیک: با عبور آب از دستگاه اولتراسونیک باعث ایجاد غباری از رطوبت می دهد و به هوا اضافه می شود.
  • رسانشی: هوا با عبور از الیاف خاص مانند سلولز که توسط آب کامل مرطوب شده رطوبت لازم را دریافت می کند. بنابراین با این روشهایی که ذکر شد برای رطوبت در گرمایش استاندارد تنفسی بالاتری داریم.

فن بخش مهم این دستگاه می باشد به این دلیل که باید تحمل رطوبت و گرمای زیاد را داشته باشد یعنی باید ضد حرارت و ضد آب باشند همینطور برای مصارف خانگی و محیط های کوچک باید فن های سایلنت (کاملا بدون صدا و بدون لرزش حتی در استارت) باشند. فن ها در انواع فوروارد، بک وارد و بلاگ تولید می شوند.

برای کنترل و تنطیم دما و سرعت فن و … از دستگاهی به نام پنل هوشمند محیطی (ترموستات) استفاده می شود.

بدنه هواساز از جنس گالوانیزه تهیه می شوند تا عمر بالایی داشته باشند و با عایق (الاستومری یا پلی فوم) دور تا دور (داخل) دستگاه عایق بندی می شود تا هیچ گونه آلودگی وارد دستگاه نشود و کاملا بی لرزه باشد.

وقتی در داخل دستگاه از عایق استفاده می شود هم از انتقال گرما در تابستان و همینطور از انتقال سرما در زمستان جلوگیری شده و هوای نسبتا مطبوع تری در فصول مختلف خواهیم داشت.

نکته حائز اهمیت راجع به استفاده عایقهای حرارتی و هوابند در دستگاه هواساز : اینکه مباحث پرت انرژی کاملا رعایت می شود.