سیستم تهویه مطبوع ادارات و سازمان ها

سیستم تهویه مطبوع ادارات و سازمان ها

معمولا ساختمان های اداری متشکل از فضاهای دارای دیوارهای مشرف به هوای آزاد و فضاهای میانی هستند. عموما در فصل زمستان فضاهای پیرامونی نیاز به هواساز و گرمایش دارند. در فصول معتدل ممکن است فضای یک ساختمان نیاز همزمان به سیستم گرمایش و سرمایش داشته باشد لذا وجود یک سیستم تهویه ای که هر دوی این خصوصیتها را شامل بشود امری اقتصادی و ضروریست. فضاهای میانی ساختمان به دلیل وجود بارهای حرارتی ناشی از روشنایی، تجهیزات و پرسنل اداره،تقریبا در تمام طول سال نیاز به سیستم سرمایشی و هواساز دارند. تهویه مطبوع فضاهای میانی غالبا توسط سیستم های هواساز حجم متغیر (variable air volume) تأمین می گردند. لزوم تصفیه هوا در شرایط کنونی با توجه به پندمیک بیماری واگیردار کرونا مخصوصا در فضاهای بسته باعث شده است که بکارگیری سیستم تهویه هوای مناسب احساس میشود. در بسیاری از مطالعات صورت گرفته چگونگی تأثیر دمای مطب بر کارمندان دفتر را بررسی کرده اند و نظرسنجی هایی که در مورد چگونگی تأثیر تهویه هوای مطب بر بهره وری و سود ، صحبت کرده اند، لزوم وجود یک سیستم تهویه هوای آشکار است. به عنوان نمونه ، مجله مدیریت تسهیلات (FMJ) نتایج گزارشی را در مورد چگونگی نامناسب بودن دمای اداری در زمان از دست رفته و کاهش بهره وری منتشر کرده است.

تهویه مطبوع محیط اداری و تأثیر آن بر بهره وری:

FMJ دریافت که تقریباً یک سوم کارگران به دلیل نامناسب بودن دمای مطب ، بهره وری خود را از دست می دهند. این نظرسنجی گزارش داد که 29٪ از کارمندان اداری به دلیل دمای ناخوشایند دفتر نمی توانند به طور متوسط بین 10 تا 30 دقیقه در روز کار کنند. 6٪ گفتند که به دلیل مساعد نبودن دمای مطب برای شرایط کار ، بیش از 30 دقیقه در روز از وقت کاری مولد خود را از دست می دهند. FMJ اظهار داشته است که نتایج نظرسنجی نشان می دهد که دمای نامناسب محیط کار ممکن است برای کسب و کارهای انگلستان تا 2٪ ساعت اداری هزینه داشته باشد که معادل سالانه تقریباً 13 میلیارد پوند است (با فرض متوسط دستمزد 26500 پوند ؛ 29.84 میلیون کارمند انگلیس و یک سال کاری 228 روزه) می باشد. انجمن بین المللی مدیریت تسهیلات (IFMA) همچنین تعداد زیادی نظرسنجی را انجام داده است تا شکایات شرایط محیط کار را در بین کارمندان بررسی کند. آنها دریافتند که شکایات رایج شامل سطح سر و صدا و فضای محدود است ، اما شکایات مربوط به دما و شرایط محیط (بیش از حد گرم یا خیلی سرد) همیشه در بالای لیست قرار دارند. تحقیقات انجام شده توسط دانشمندان با بررسی چگونگی تأثیر عوامل محیطی بر بهره وری در دفتر دفتر آمریکا در اورلاندو ، فلوریدا نشان داد که ارتباط مشخصی بین عملکرد کار دفتر و شرایط محیط داخلی وجود دارد. همچنین نتایج نشان می دهد که با نزدیک شدن شرایط به یک شرایط مطلوب حرارتی پیش بینی شده ، عملکرد بهبود می یابد ، یعنی افزایش دما از 20 درجه سانتیگراد به 25 درجه سانتیگراد توسط هواساز منجر به: کاهش مصرف انرژی (خنک کننده کمتر) ، کاهش هزینه ها ، کاهش خطاها به میزان 44٪ ، تولید کلید با 150٪ و صرفه جویی در روز 2. 2.00 دلار در روز برای هر کارگر در بهره وری از دست رفته شده است.

قانون و دمای ایده آل؟

مقررات مربوط به محل کار انگلستان (بهداشت ، ایمنی و رفاه) در سال 1992 الزامات خاصی را برای بیشتر جنبه های محیط کار تعیین کرده است. آیین نامه 7 به طور خاص با درجه حرارت در محل کار داخلی سرو کار دارد اما فقط بیان می کند که: “در طول ساعات کار ، درجه حرارت در تمام محل های کار در داخل ساختمان باید مناسب باشد.”جالب توجه است که قانون انگلستان حداقل یا حداکثر دما را بیان نکرده است ، اما بیان می کند که “اگر بیشتر کارها شامل فعالیت شدید فیزیکی باشد ،” دمای “اتاق کار” معمولاً باید حداقل 16 درجه سانتیگراد یا 13 درجه سانتیگراد باشد.وجود شرایط غیر قابل تحمل تهویه محیطی اداره می تواند تأثیر جدی بر سلامتی و رفاه کارکنان داشته باشد. متأسفانه این قانون به راحتی بیان می کند که کارفرمایان باید دمای محیط کار “معقول” را فراهم کنند. با این حال بدیهی است که گرفتن درجه حرارت مناسب بدون توجه به قانون به سود یک تجارت خواهد بود.

ایرواشر یک سیستم تهویه اداری مطبوع:

با توجه به اهمیت مصرف انرژی در بکارگیری از سیستم های تهویه مطبوع و هواساز ما به شما دستگاه ایرواشر را معرفی میکنیم. این دستگاه با بهره‌گیری از سیستم سیستم تهویه تبخیری بر پایه سایکومتری با بهینه سازی مصرف انرژی و کارایی بالای خود به یکی از مناسب ترین دستگاه های تهویه هوای مشهور است. ایرواشر دارای قابلیت سرمایشی و گرمایشی است و علاوه بر این قابلیت ها می تواندبه وسیله‌ی فیلترهای مخصوص از نظر آلودگی‌هایی مثل گرد و غبار، دود، بوی بد و … هوای آلوده را فیلتر کند و هوای پاک خارج کند. در این دستگاه هوا در تماس مستقیم با اسپری آب میباشد و تبادل گرما و بخار آب بین هوا و آب وجود دارد. شرایط خروجی هوا به دمای آب اسپری شده در ایرواشر بستگی دارد. از این رو، با کنترل دمای آب به صورت خارجی، امکان کنترل شرایط خروجی هوا وجود دارد که پس از آن می‌تواند برای اهداف تهویه هوا مورد استفاده قرار گیرد.

آخرین مقالات

خدمات ایمن تهویه

پیشنهاد ویژه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واحد فروشواحد خدماتکارشناس