فن کویل چیست فن کویل گرمایشی و سرمایشی و انواع کوئل

فن کویل فن کوئل گرمایشی سرمایشی

در این مقاله از ایمن تهویه الوند قصد داریم شما را با فن کویل ( فن کوئل ) به صورت کامل در جهت نحوه عملکرد فنکویل، انواع فن کوئل، اجزا تشکیل دهنده فن کوییل و … آشنا نماییم پس با ما همراه باشید.

فن کویل چیست؟ فن کویل گرمایشی و فن کویل سرمایشی

فن کویل یکی دیگر از دستگاه‌های تهویه مطبوع می‌باشد، این دستگاه از دو قسمت اصلی فن و کویل می‌باشد به این صورت که برای دمیدن هوا به محیط از فن استفاده می‌شود و از کویل برای انتقال آب سرد یا گرم تولید شده توسط چیلر و بویلر استفاده می‌شود. در کویل سرمایشی آب سرد مورد نظر توسط چیلر تامین می‌شود چیلر دستگاه الکتریکی می‌باشد که آب را تا دمای 2 الی 3 درجه سانتی گراد سرد می‌کند و در کویل گرمایشی آب گرم توسط بویلر یا موتور خانه تامین می‌شود. کاربر می‌تواند بسته به نیاز در فصول مختلف سال از سرما و گرمای دستگاه فن کویل استفاده کند، هوا در فصل زمستان با عبور از کویل گرمایشی گرم می‌شود و توسط فن به محیط دمیده می‌شود و در فصل تابستان نیز از کویل سرمایشی عبور می‌کند و خنک می‌شود.

فن کویل از چه اجزایی تشکیل می‌شود

 1. فن
 2. کویل‌های گرمایش و سرمایش
 3. فیلتر هوای قابل تعویض یا قابل شستشو
 4. شیر فلکه
 5. شیر هواگیری

درجه حرارت توسط ترموستات، رطوبت توسط هیومیدستات و هوا توسط فن کنترل می‌شود.

فن‌کویل‌ را می‌توان به لحاظ محل نصب، روکار یا توکار بودن، و از لحاظ سرمایش و گرمایش تقسیم بندی کرد. یکی از موارد پرکاربرد فن کویل زمانی است که بخواهیم میزان حرارت و رطوبت هر اتاق را جداگانه کنترل کنیم از این دستگاه در هتل‌ها و ساختمان‌های اداری و آپارتمانی استفاده می‌شود.

محل نصب فن کویل

این دستگاه‌ها بسته به نوع آن‌ها دارای جانمایی متفاوتی می‌باشند. فن کویل‌های سقفی توکار که بیشتر در ساختمان‌های مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرند، درون سقف کاذب قرار داده می‌شوند. نوع دیواری و زمینی متناسب با نام آن‌ها روی دیوار و روی زمین قرار داده می‌شوند. فن کویل‌های کاستی چهار طرفه و یک طرفه و همچنین نوع کانالی نیز درون سقف قرار داده می‌شوند.

فن کویل چیست و فن کویل چه عملکردی دارد فن کوئل گرمایشی سرمایشی

انواع فن کویل

فن کویل در مدل‌های مختلفی وجود دارد که به صورت لیستی در زیر انواع آن را عنوان می‌کنیم:

 • فن کویل‌‌های زمینی
 • فن کویل‌‌های سقفی
 • فن‌ کویل‌‌های کانالی
 • کاستی چهار طرفه و یک طرفه

فن کویل‌‌های زمینی

فن کویل‌های زمینی که امروزه دارای تقاضای کمتری هستند، نوعی از این فن کویل می‌باشند که معمولا  بیشتر در بیمارستان‌ها و فضا‌های آموزشی مورد استفاده قرار می‌گیرند. فن‌کویل‌های زمینی معمولا مکش هوا را از پایین و دهش هوا را از بالای دستگاه انجام می‌دهند. در مکان‌هایی که نیاز به بازسازی دارند و امکان شکافتن سقف و جانمایی فن کویل‌های سقفی وجود ندارد، استفاده از این محصول تواند گزینه بسیار مناسبی باشد. ظرفیت این فن کویل‌ها ۲۰۰ الی ۱۰۰۰ فوت مکعب در دقیقه بوده و هوا را به صورت بالا زن یا رو به رو زن منتشر می‌سازند.

فن کویل‌‌ سقفی چیست

ظرفیت فن کویل سقفی هم معمولاً بین ۲۰۰ الی ۱۰۰۰ فوت مکعب در دقیقه می‌باشد. این محصول به دوصورت کابینت دار و بدون کابینت وجود دارد.

فن‌ کویل‌‌ کانالی

فن کویل کانالی در ظرفیت‌های ۶۰۰ الی ۲۰۰۰ فوت مکعب در دقیقه ساخته می‌شوند و به سه طرح زیر می‌باشد:

فن کویل کانالی سقفی توکار

فن کویل کانالی سقفی توکار که بیشترین تقاضا را در ساختمان‌های مسکونی دارد، به دلیل سادگی و سطح صدای بسیار پایین، دارای محبوبیت بالایی می‌باشد. فن کویل سقفی توکار درون سقف کاذب طبقات قرار داده می‌شود. دریچه هوادهی و همچنین دریچه دسترسی به این دستگاه مطابق با سلیقه خریدار ساخته و نصب می‌گردد، در کنار این مزایا می‌توان به قیمت پایین این دستگاه نسبت به انواع دیگر نیز اشاره کرد.این محصول معمولا در ساختمان‌های مسکونی، اداری و … نصب و اجرا می‌گردد. این دستگاه‌ها معمولا از ظرفیت 200 تا 1200 CFM تولید می‌شوند.

فن کوئل کانالی سقفی روکار

فن کوئل کانالی سقفی تو کار که دارای فشار استاتیک خارجی بالایی (معمولا 100 pa) می‌باشد، در مکان‌هایی که امکان کانال کشی و تهویه هوای یک منطقه با یک سیستم را دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرند این دستگاه‌ها نیز همچون نوع سقفی توکار درون سقف کاذب ساختمان قرار داده می‌شوند و از طریق کانال کشی فضای مختلف را تهویه می‌کنند. فن کویل‌های کانالی معمولا به دلیل صدای بالا و حجم هوای زیاد به نسبت دیگر انواع آن‌ها در راهروهای ساختمان‌های تجاری، لابی‌ها و همچنین مکان‌هایی با ارتفاع کف تا سقف زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دستگاه‌ها معمولا از ظرفیت 800 تا 2200 CFM  تولید می‌شوند.

فن کوئل کانالی دیواری روکار ایستاده

فن کویل‌های دیواری معمولا به دلیل شباهت ظاهری که به کولرهای اسپلیت دارند، مورد اشتباه قرار می‌گیرند. این دستگاه‌ها همانطور که از نام آن‌ها پیداست، بر روی دیوار نصب می‌شوند. امروزه به دلیل قرار گیری این دستگاه بر روی دیوار ( که می‌تواند محل نصب تابلو باشد) از این نوع فن کویل کمتر در ساختمان‌های مسکونی استفاده می‌شود. فن کوئل‌های دیواری در فضاهای تجاری مانند بانک‌ها و مغازه‌ها به دلیل نصب آسان تر و همچنین مکان‌هایی که نیاز به بازسازی دارند و امکان لوله کشی مجدد و خراب کاری ساختمان وجود ندارد، مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دستگاه‌ها در ظرفیت‌های 300 تا 800 CFM تولید می‌شوند.

فن کویل کاستی چهار طرفه و یک طرفه

فن کویل کاستی نسبت به انواع دیگر اصطلاحا یک دستگاه کامل نامیده می‌شود. فن کویل‌های کاستی نیازی به درچه بازدید و دریچه هوادهی ندارند. روش کنترل میزان دما و حجم هوا در این دستگاه‌ها معمولا از طریق ریموت کنترل انجام می‌گیرد. فن کویل‌های کاستی معمولا در دو نوع چهارطرفه و یک طرفه تولید می‌شوند. فن کویل‌های کاستی بیشتر در مکان‌هایی نظیر مغازه‌ها، مجتمع‌های تجاری، ادارات و …. مورد استفاده قرار می‌گیرد. فن کویل‌های کاستی یک طرفه نیز می‌تواند گزینه مناسبی جهت جایگیزینی در ساختمان‌های مسکونی به جای فن کویل‌های سقفی توکار باشد. این دستگاه‌ها که سینی درین (جهت جمع آوری آب تقطیر شده و هدایت آن به بیرون) ندارند، از طریق پمپ درین آب تقطیر شده را به بیرون هدایت می‌کنند. شاید یکی از مشکلات این دستگاه‌ها نگرانی از جهت درست عمل نکردن پمپ و نشت آب تقطیر شده روی سقف باشد. این دستگاه‌ها در ظرفیت‌های 300 تا 1500 CFM تولید می‌شوند.

مزایا و معایب فن کویل (فن کوئل):

 1. انعطاف پذیری بالا جهت استقلال هر فضا در ظرفیت‌های مختلف
 2. دارا بودن انواع مختلف، متناسب با سلیقه و نوع کاربری فضا
 3. عدم نیاز به کانال کشی و معماری زیباتر

تقسیم بندی فن کویل‌ از لحاظ نوع سرمایش گرمایش

فن کویل‌ ‌ها در دو نوع دو لوله و چهار لوله هستند. فن کویل‌های دو لوله دارای یک لوله رفت و یک لوله برگشت هستند. فن کویل‌های چهار لوله، دارای دو لوله برای آمدن آب به کویل‌ها و دو لوله برای برگشت آب هستند. فن کویل‌های چهار لوله می‌توانند هم‌زمان آب سرد و گرم را وارد کویل‌های خود کنند. با این نوع فن کوئل‌ها می‌توان بخشی از یک محیط را سرد و بخش دیگری را گرم کرد. در حالی که فن کویل‌های دو لوله در یک زمان تنها می‌توانند برای سرمایش یا گرمایش مورد استفاده قرار گیرند. علاوه بر این به خاطر آنکه سیستم لوله کشی آب سرد و گرم در یک ساختمان متفاوت است، تنها برای گرمایش یا سرمایش مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آخرین مقالات

خدمات ایمن تهویه

پیشنهاد ویژه

2 دیدگاه ها

 • سلام و روز بخیر
  یکی از فن کویلهای اتاق خانه ما باد گرم در زمستان و سرد در تابستان نمیزند و ته خط هم هست؟ دلیل این موضوع چیست؟؟؟ راه حلی آن چیست؟؟؟
  با تشکر

  • سلام آقا پویا عزیز
   فن کویل مورد نظر ابتدا باید بررسی شود، در صورت امکان سرویس خواهد شد.
   به زودی با شما تماس خواهیم گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واحد فروشواحد خدماتکارشناس