شماتیک کارکرد داکت اسپیلت

داکت اسپیلت یک نمونه از چندین انواع سیستم‎های تهویه و با توانایی گرمایشی و سرمایشی در جهان است. در یک تعریف ساده داکت اسپیلت را باید نوعی اسپیلت خانگی دانست که مانند اسپیلت‎های دیواری از یک هواساز و یک کندانسور تشکیل شده است.

داکت اسپیلت به خاطر استفاده از هوای برگشت راندمان بالایی دارد و همچنین هوا را به خوبی تهویه می‎کند و نه تنها یک دستگاه گرمایشی و سرمایشی مناسب برای بیماران تنفسی است بلکه می‎تواند به سلامتی و تامین اکسیزن همه افراد کمک کند و این را باید مهمترین مزیت داکت اسپیلت دانست.

 

شماتیک کارکرد داکت اسپیلت

 

تفاوت اصلی داکت اسپیلت با اسپیلت دیواری در این است که می‎توان آن را پشت یک سقف کاذب نصب کرد و به وسیله کانال‎کشی در همه جای ساختمان از آن استفاده کرد.

دانستن این نکته ضروری است که داکت اسپیلت‎ها فقط در زمینه سرمایشی مانند اسپیلت عمل می‎کنند و در زمینه گرمایشی نحو عملشان متفاوت است. در این دستگاه برای گرمایش از کویل آب گرم استفاده می‎شود و باید از پکیج موتورخانه استفاده شود. داکت اسپیلت سیستم گرمایشی بسیار قوی‎ای دارد و همچنین سرعت گرم کردن فضا توسط این دستگاه در مقایسه با دستگاه‎های رادیاتوری بسیار بالاست.

انواع داکت اسپیلت موجود در بازار را می‎توان اینگونه نام برد. داکت اسپیلت‎ اینورتر (دور متغیر)، داکت اسپیلت معمولی یا دور ثابت،  تک فاز و  سه فاز. البته طرح‎های گوناگون و متنوعی در بازار موجود است و شما می‎توانید بر اساس نیاز، سلیقه و شرایط ساختمان یکی از این طرح‎ها که کارایی بیشتری برایتان دارد را انتخاب کنید.

مزایا و معایب انواع داکت اسپیلت‎

داکت اسپیلت‎ها نیز مانند بسیاری دیگر از تهویه مطبوع‎ هوا دارای معایب و مزایایی است که مقایسه این معایب و مزایا با دیگر وسایل مشابه به شما کمک می‎کند انتخابی دقیق‎تر داشته باشید.

یکی از مزایای این دستگاه این است که مصرف برق آن  نسبت به کولرهای گازی ۵۰درصد کمتر است. این امر هم نوعی صرفه جویی در هزینه‎هاست و هم اتلاف انرژی را کاهش می‎دهد.

یکی دیگر از مزایای داکت اسپیلت‎ها این است که نیاز به لوله‎کشی‎ها و رادیاتورها را از بین می‎برد زیرا سیستم گرمایشی این دستگاه با کمک موتورخانه کار می‎کند.

مزیت بعدی این دستگاه این است که فیلترهایی که برای فیلتراسیون هوا در داکت اسپیلت استفاده می‎شود قابل شستشو می‎باشد. این ویژگی نه تنها کارایی این فیلترها را بیشتر می‎کند بلکه باعث افزایش عمر آنها نیز می‎شود.

از دیگر مزایا مهم دستگاه  باید به امکان طراحی  این دستگاه در تناسب با سردترین و گرمترین مناطق اشاره کرد. از آنجایی که در بسیاری از مناطق به‎علت شرایط آب و هوایی خاص نمی‎توان از بسیاری از دستگاه‎ها مانند ایرواشر، چیلر و… استفاده کرد این ویژگی مزیت آن نسبت به سایر دستگاه‎های مشابه محسوب می‎شود.

این دستگاه قابلیت نصب در فضاهای کوچک و بزرگ را دارد و شما را از شر لوله‎کشی‎های اضافه راحت می‎کند اما داکت اسپیلت هم مانند هر دستگاه دیگر معایبی نیز دارد. شاید بزرگ‎ترین عیب این دستگاه را باید این دانست که وقتی چند منطقه از ساختمان به یک داکت اسپیلت متصل هستند نمی‎توان برای هرکدام از این مناطق درجه حرارت مستقلی برنامه‎ریزی کرد.

این امر ممکن است در واحدهای مسکونی مشکل‎ساز شود. یکی دیگر از معایب این دستگاه صدای زیاد آن است. این صدا باعث نارضایتی بسیاری از استفاده‎کنندگان شده است و نکته قابل توجه این است که هر چه از سال‎های فعالیت این دستگاه بگذرد بر میزان صدای آن افزوده می‎شود.

ایمن تهویه الوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

استعلام قیمت ایمن تهویه الوند
سوال داری؟
در مورد ابعاد محل قرارگیری سوال داری؟
ابعاد دستگاه رو میخوای بدونی؟

همین حالا تماس بگیرید

فهرست
تماس بگیرید