تفاوت تهویه هوا با تصفیه هوا در چیست

تفاوت تهویه هوا با تصفیه هوا

تهویه هوا و تصفیه هوا دو مفهومی بوده که گاها مشاهده شده بیشتر اوقات آن‌ها را یکی دانسته و با یک هدف آن را بیان می‌کنند، در حالی که تفاوت تهویه هوا با تصفیه هوا بسیار بوده و از این رو قصد داریم در این مقاله از ایمن تهویه الوند در ابتدا به تشریح آن‌ها پرداخته و سپس با آشنا سازی کامل شما با مفهموم هر دوی آن‌ها تفاوتشان را بیان کنیم.

تهویه هوا چیست و به چه روش‌هایی انجام می‌پذیرد

اگر بخواهیم تهویه هوا را به ساده شکل ممکن توضیح دهیم بدین صورت می‌شود که به دمیده شدن هوای زنده و تازه به داخل محیط و از طرف دیگر خارج شدن هوای بی کیفیت یا به اصطلاح مرده، تهویه هوا می‌گویند. تهویه هوا به روش‌های مختلفی انجام می‌پذیرد که در ساده ترین حالت به وسیله باز بودن پنجره اتاق فرایند صورت می‌گیرد تفاوت تهویه هوا با تصفیه هوا یکیش در این است که تصفیه هوا با باز بودن پنجره انجام نخواهد شد. روش‌های کلی تهویه هوا را می‌توان به بخش‌های زیر تقسیم بندی کرد.

  • تهویه به وسیله سیستم‌های تهویه هوای مکانیکی
  • بهره بردن از سیستم‌های تبریدی
  • روش که طبیعی که باز بودن در و پنجره خواهد بود
  • بهره گیری ترکیبی

برای تهویه هوا از دستگاه هواساز استفاده می‌شود که می‌توان به هواسازهایی مانند ایرواشر، زنت، داکت اسپلیت و سوپر کولر که در ایمن تهویه الوند نیز تولید می‌شوند اشاره کرد. هواسازهایی که در ایمن تهویه تولید می‌شوند همگی به صورت مهندسی شده بوده و به دلیل دارا بودن فیلتراسیون متعدد و فوق العاده، تمامی آلاینده‌های موجود در هوا را گرفته، بهترین کارایی را داشته و به میزان مورد نیاز هوای تازه و پاکیزه به محیط منتقل می‌کند که شما می‌توانید با مراجعه به صفحه هر کدام از آن‌ها اطلاعات و نحوه کار هر کدام را مطالعه کرده و با آن‌ها آشنا شوید.

تصفیه هوا چیست

حال که با تهویه هوا آشنا شدید، نوبت به تصفیه هوا رسیده است تا مفهوم دقیق آن را برای شما شرح دهیم. عموما در هوا همواره آلاینده‌‌هایی وجود دارد که برای سلامتی بدن انسان مضر است و می‌توان با استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوا آلودگی‌ها را از هوا پاک کرد. امروزه با وجود پیشرفت زندگی ماشینی و افزایش دودها و آلاینده‌ها، در کنار آلاینده‌های به وجود آمده از پخت و پز در آشپزخانه‌ها، نیاز به هوای پاکیزه در هر خانه‌ای بیش از پیش احساس می‌شود. دستگاه‌های تصفیه هوا هوای درون محیط را گرفته و پس از عبور دادن از فیلتر‌های خود، آلودگی‌ها را دفع کرده و سپس هوای پاکیزه را مجددا به محیط بازمی‌گرداند.

تفاوت تهویه هوا با تصفیه هوا ایمن تهویه الوندتفاوت تهویه هوا با تصفیه هوا در چیست

احتمالا تا به اینجا خودتان نیز با تفاوت این دو معقوله آشنا شده‌اید، تفاوت تهویه هوا با تصفیه هوا در این است که دستگاه‌های تهویه کننده هوا، هوا را از بیرون گرفته و پس از عملیات سرمایشی یا گرمایشی و تمیز کننده، هوا را به داخل محیط می‌دمند و همواره هوای تازه و پاکیزه در محیط وجود دارد، اما دستگاه تصفیه هوا عموما هوای موجود در محیط را دریافت کرده و سپس با دفع آلودگی‌ها از هوا آن را مجددا به محیط بر‌گرداند.

پیشنهاد ما این است که از همان ابتدا هواسازی تهیه نمایید که میزان تصفیه و پاکیزه کردن هوای آن بالا بوده و بتواند در کنار سرمایش و گرمایش هوایی تصفیه شده نیز در اختیار شما قرار دهد. ایمن تهویه الوند با تولید دستگاه ایرواشر در ابعاد و ظرفیت‌های مختلف خانگی و صنعتی این امکان را فراهم آورده است تا هوا را به صورت شستشو شده و پاکیزه در دمای مورد نیاز وابسته به هر اندازه از خلوص پاکیزگی و رطوبت مورد نظر در اختیار مشتریان خود قرار دهد، همچنین دستگاه زنت نیز عملکردی مشابه با ایرواشر دارد که وابسته به نیازهای مشتری از جهت میزان رطوبت و پاکیزگی هوا تولید می‌شوند. همچنین دستگاه سوپر کولر را نیز برای اشخاصی تدارک دیده شده است که فقط به سرمایش نیاز دارند.

تفاوت تهویه هوا با تصفیه هوا در چیستانواع دستگاه تصفیه هوا

دستگاه‌های تصفیه هوا عموما در مدل‌های مختلفی تولید می‌شوند که نحوه کارایی آن‌ها با یک دیگر متفاوت می‌باشد. در حالت کلی دستگاه تصفیه هوا،  در دو مدل سیستم های غیر فعال (Passive) و فعال (Active) کار می‌کنند که سیستم کاری هر کدام از آن‌ها از یک دیگر متفاوت می‌باشد. سیستم‌های پسیو با استفاده از لایه‌های مختلف فیلتراسیون، آلاینده‌های موجود را در خود جذب می‌کنند و پس از پاک سازی، هوای تصفیه شده را به محیط پس می‌دهند. اما در سیستم اکتیو روند کاری بدین صورت است که دستگاه به وسیله فیلتراسیون مخصوص خود یا لامپ‌های UV اقدام به پخش مواد خاصی در هوا می‌کند تا آلاینده‌ها را در همان هوای محیط گرفته و هوا را پاکیزه نماید!

در نهایت باید گفت که آلاینده‌های موجود در هوا در هر شهری متفاوت بوده و نمی‌توان میزان آلاینده‌ها و رطوبت شهری مثل یزد را با شهرهای تهران یا گرگان مقایسه کرد و از یک نوع دستگاه استفاده نموده و انتظار جواب یکسان داشت. بهتر است از سیستم تهویه مطبوع مناسب بهره ببرید و هوای دمیده شده به اتاق را تصفیه شده دریافت نمایید، اما در صورتی که اقدام به تهیه دستگاه تهویه هوا داشتید نیز باید به میزان آلاینده و رطوبت و مواد تخصصی که باید بررسی شود دقت کنید تا بهترین نتیجه را از دستگاه خود دریافت کنید.

آخرین مقالات

خدمات ایمن تهویه

پیشنهاد ویژه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واحد فروشواحد خدماتکارشناس